Заклад дошкільної освіти №40
загального розвитку м.Ужгород

«Насильство в сімї як соціальна проблема"

25 листопада увесь світ відзначає Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році, але відзначатися він почав з 1981 року в пам’ять про трагічну загибель трьох сестер Мірабаль, які були жорстоко вбиті під час диктатури домініканського правителя Рафаеля Трухільо в 1960 році;

1 грудня – Всесвітній день боротьби із СНІДом. Вірус імунодефіциту людини та синдром набутого імунодефіциту стрімко поширюється у всьому світі;

2 грудня – Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Він пов’язаний з датою прийняття Генеральною Асамблеєю ООН Конвенції про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами від 2 грудня 1949 року;

6 грудня – річниця з дня “Монреальської різанини”, коли 14 жінок-студенток були вбиті злочинцем лише через те, що “вони були феміністками”;

10 грудня – Міжнародний день прав людини. Уряди країн – членів ООН 10 грудня 1948 року визнали права людини “на життя, свободу та недоторканість особи для всіх без винятків”, підписавши Загальну декларацію прав людини.

Метою проведення акції “16 днів проти насильства” є привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства в сім’ї, щодо жінок, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків та активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій до проблем насильства в сім’ї та захисту прав жінок.

Проблема насильства, зокрема, насильства в сім'ї, є досить актуальною для сучасного суспільства. Ми часто говоримо про закони, права людей. Але, коли в нашому житті розігруються драми, чомусь про них забувається . Саме право на захист від насильства над особою, є одним із найголовніших прав громадян.

Насильство в сім'ї — будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.

Зазвичай існує широко розповсюджений міф, що насильство в родинах - це проблема тільки неблагополучних родин, і майже завжди сімейне насильство пов'язане з пияцтвом і бідністю. Однак за деякими дослідженнями це зовсім не так. Насильство властиве для всіх соціальних груп і не залежить від економічного становища родини в цілому.

За даними Інституту України соціологічних досліджень НАН, 68 відсотків жінок зазнають знущання в сім'ї, з них чверть "як правило" або "часто" потерпає від побоїв. Кожна десята дівчина зазнає постійного насильства. Кількість кримінальних справ за фактами насильства не відображає його реального рівня та масштабів поширення, оскільки жінки часто соромляться вчиненої щодо них наруги, і не сповіщають про це правоохоронні органи, а також не звертаються по допомогу до судової системи.

Не потрібно залишатися зі своєю бідою за зачиненими дверима, якщо потрібна допомога, її слід шукати.

Наступні поради можуть бути корисними для тих, хто став жертвою або свiдком домашнього насильства:

- не треба закривати очі на реальнi факти та вмовляти себе не звертати уваги на насильство, якщо ви зiткнулися з першими його проявами. Подумайте про власну безпеку та безпеку своїx дітей;

- тримайте пiд рукою номери телефонів поліції та соціальних служб. Варто, щоб ці номери також знали ваші діти. Якщо виникне потреба, не вагаючись, телефонуйте до відділу поліції або на номер "102" i вимагайте термінового втручання. По приїзду працiвникiв поліції детально опишiть їм ситуацію, покажiть вашi тілесні ушкодження, а також домашні речі, які побив чи поламав кривдник;

- якщо вам завдано тiлесних ушкоджень, обов'язково зверніться до медичних закладів. Ви не лише пройдете лікування, а й отримаєте медичні висновки, які є вагомим доказом у суді;

- заздалегідь знайдіть місце, де можна перечекати небезпеку (тимчасовий притулок для вас та ваших дiтей);

- зверніться по допомогу до працівників центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, спеціалістів кризових центрів чи громадських організацій, послуги яких є безкоштовними.

Не дозволяйте себе ображати, принижувати, не допускайте по відношенню до себе дій, які можуть привести до насильства, захистіть себе, і цим ви зробите перший крок до захисту інших!

Создан 26 ноя 2017